0%
Grecja 2025
autorski przewodnik turystyczny

Przewodnik po Grecji  ˃ Przydatne informacje o Grecji ˃ Peloponez: co zobaczyć na półwyspie w Grecji, wycieczki, jak się tam dostać w 2025 r., transport publiczny i wynajem samochodów, plaże, hotele

Peloponez: co zobaczyć na półwyspie w Grecji, wycieczki, jak się tam dostać w 2025 r., transport publiczny i wynajem samochodów, plaże, hotele

Zaktualizowano:

Picture of Rozhkov Vlad
Rozhkov Vlad

jestem zapalonym niezależnym podróżnikiem, travel bloggerem z ponad 10-letnim doświadczeniem.

O mnie i o tym, dlaczego prowadzę ten Autorski Przewodnik po Grecji, napisałem szczegółowo tutaj

Peloponez — najbardziej południowy region kontynentalnej Grecji. Jest mniej popularny niż na przykład Chalkidiki, ale przyciąga swoją stałą strumień turystów. W końcu tutaj jest bardzo czyste morze i piękna przyroda.

W tym artykule opowiem, jak dostać się na półwysep i jak się poruszać po nim, jakie atrakcje można tu zobaczyć, co zjeść i gdzie przenocować, a oczywiście nie zapomnę opowiedzieć o najciekawszych wycieczkach na półwyspie.

Spis treści

Peloponez - co ciekawego jest na półwyspie i czy warto tam jechać

Piękne widoki, wspaniałe wybrzeża, przytulne zatoczki, zabytki starożytności, pyszne potrawy i rajskie pomarańcze — to wszystko o regionie, który w starożytności nazywany był Moreą, a obecnie nazywany jest Peloponezem. 

Ciekawe, że to właśnie starożytne imię regionu dało nazwę jedwabnikowi (po grecku brzmi jak «Moria»), a obecna nazwa pochodzi od władcy Olimpii — króla Pelopsa.

Peloponez znajduje się na południu kraju, tutaj latem panuje komfortowa temperatura powietrza i wody, jednak liczba wypoczywających jest znacznie mniejsza niż w innych regionach Grecji.

Peloponez — półwysep na południu Grecji

Zobacz wszystkie nasze artykuły o Atenach i okolicach, dostępne na tej stronie

Jak dostać się na Peloponez w 2025 r.

Najszybszym i najtańszym sposobem dotarcia na Peloponez jest samolotem przez Ateny, Kalamatę lub Araksos. Z lotniska w Atenach należy dojechać autobusem nr. X93 do dworca autobusowego KTEL (pr. Kifisias, 100). Autobus kursuje co 35 minut (w nocy co 1 godzinę 5 minut), podróż zajmuje około 1 godziny. 

Z dworca autobusowego kursują autobusy do Koryntu (bilet od 15 euro), Nauplionu (12-17 euro), Tripoli, Sparty (17-27 euro), Kalamaty (18-33 euro), Pyrgos i Patry. Przejazd taksówką z lotniska do Koryntu kosztuje 95-125 euro, do Nauplionu — 100-135 euro. Ceny są podane na styczeń 2025 r.

Połączenie kolejowe łączy lotnisko ateńskie z najbliższym miastem na Peloponezie — Koryntem. Pociągi podmiejskie kursują raz na 2 godziny, podróż trwa 1,5 godziny.

Z lotniska do Kalamaty, Pylosa, Koroni i Chory kursują autobusy firmy transportowej KTEL Messinias, kursujące od 5:00 do 22:10 co 30 minut. Koszt przejazdu wynosi 4-5 euro. Taksówka do centrum Kalamaty kosztuje od 65 euro, transfer do Portu Killini — 350 euro.

Małe lotnisko Araksos znajduje się na zachodzie półwyspu. Autobusy firmy KTEL z lotniska są skorelowane z lotami linii lotniczych «Ryanair» i kursują bardzo rzadko: do Patry — 3 rejsy w tygodniu (bilet 10-15 euro), do Killini — 5 rejsów w tygodniu (35-30 euro). 

Aby nie tracić czasu, warto zarezerwować taksówkę przez internet z wyprzedzeniem. Koszt przejazdu z Araksos do Patry wynosi 55-70 euro, do najbliższego pięciogwiazdkowego Grecotel Mandola Rosa to 85 euro.

Mapa położenia półwyspu Peloponez

Miejsca na Peloponezie, które są zazwyczaj objęte wycieczkami z Aten

Półwysep Peloponez, jedna z najbardziej znanych części Grecji, fascynuje swoją historią, dziedzictwem kulturowym i naturalnym pięknem. Otoczony lazurowymi wodami Morza Jońskiego i Egejskiego, jest domem dla wielu starożytnych miast i ruin, które zachowują kamienie milowe majestatycznej epoki.

Jeśli mówimy o interesujących zabytkach półwyspu Peloponez, które są zwykle uwzględniane w programie wycieczek krajoznawczych, najbardziej wyróżniają się:

  • Mykeny — legendarne miasto króla Agamemnona, słynące z Lwiej Bramy i Grobowca Atreusza.
  • Epidauros to słynny starożytny teatr z doskonałą akustyką i ruinami Świątyni Asklepiosa.
  • Nafplio to pierwsza stolica niepodległej Grecji z malowniczymi uliczkami i stylami architektonicznymi.
  • Starożytny Korynt to ważne starożytne miasto handlowe ze świątynią Apollina i Kanałem Korynckim.
  • Olimpia to miejsce narodzin igrzysk olimpijskich z ruinami świątyni Zeusa i obiektami sportowymi.
  • Mystras to średniowieczne bizantyjskie miasto z unikalnymi freskami i dobrze zachowanymi zabytkami architektury.
  • Monemvasia to średniowieczna twierdza z wąskimi uliczkami i bizantyjskimi kościołami.
  • Jaskinie Diru to jedne z najpiękniejszych jaskiń w Europie z podziemnymi jeziorami.
  • Sparta to miasto z legendarną historią i starożytnymi ruinami.
  • Argos to jedno z najstarszych miast w Europie z bogatymi pozostałościami architektonicznymi.

Możesz podróżować z Aten na Peloponez autobusem KTEL z terminalu autobusowego Kifissos z regularnymi połączeniami do kluczowych miast na półwyspie.

  • Ateny — Patras: 2,5 godziny, bilet ~20 euro;
  • Ateny — Kalamata: 3,5 godziny, cena biletu ~25 euro;
  • Ateny — Nafplion: 2 godziny, bilet ~15 euro;
  • Ateny — Sparta: 3,5 godziny, bilet ~23 euro.

Autobusy kursują co 1-2 godziny od 6:00 do 21:00.

Istnieje również możliwość dotarcia na Peloponez na własną rękę pociągiem (OSE) z dworca kolejowego w Atenach z szybkimi połączeniami:

  • Ateny — Korynt: 1 godzina, bilet ~10 euro;
  • Ateny — Patras: 2,5 godziny, bilet ~15 euro.

Rozkład jazdy: 6-8 odjazdów dziennie od 6:30 do 19:30.

Jeśli chodzi o alternatywy, to jak zawsze polecam zorganizowane wycieczki grupowe, które zazwyczaj obejmują Peloponez przez mykeńskie wyspy Epidauros i Nafplio. Trasy wycieczek są dość podobne, nie różnią się zbytnio, głównie w niektórych kwestiach organizacyjnych i cenach: na przykład można wybrać się na jednodniową wycieczkę do Myken i Epidauros za 28 euro lub wybrać wycieczkę z przewodnikiem z wizytą w Nafplio za 88 euro. Jeśli mówimy o konkretnych przykładach, które nam się podobały, mogę doradzić zarezerwowanie jednej z poniższych wycieczek:

  • Jednodniowa wycieczka na Peloponez z audioprzewodnikiem. Koszt to 50 euro, a czas trwania to 11 godzin. Zanurz się w historii starożytnej Grecji z audioprzewodnikiem (dostępnym w języku polskim) w formacie wirtualnej rzeczywistości podczas jednodniowej wycieczki do Myken, teatru w Epidauros i malowniczego miasta Nafplion.
  • Wycieczka autokarowa z przewodnikiem do Myken, Epidauros i Nafplio. Koszt: 58 euro, czas trwania: 10 godzin. Odkryj starożytne Mykeny, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ciesz się wizytą w najsłynniejszym starożytnym teatrze w Epidauros i dodaj nowoczesny akcent do swojego dnia z krótkim przystankiem w nadmorskim mieście Nafplio.

Transport na Półwyspie Peloponez 2025

W Koryncie, Kalamacie, Patras, Egionie i Tripoli kursują miejskie autobusy. Bilety kosztują 1-5 euro i są sprzedawane w sklepach, kioskach z gazetami i specjalnych automatach. Można je także zakupić u kierowcy, ale z dopłatą 10%. Przy wsiadaniu bilet trzeba skasować.

Głównym środkiem transportu międzymiastowego na półwyspie są autobusy prywatnych przewoźników, należących do ogólnogreckiej federacji transportowej KTEL. W każdym z 7 prefektur istnieją oddziały KTEL, odpowiedzialne za organizację komunikacji autobusowej w regionie, z ośrodkami administracyjnymi sąsiednich regionów i stolicą kraju.

Bilet autobusowy z Kalamaty do Patras kosztuje 24-35 euro, z Patras do Nauplionu — 15-25 euro, z Tripoli do Kalamaty — 15-20 euro, z Nauplionu do Krani — 7-11 euro. Przy zakupie biletów w obie strony ich cena jest niższa o 20-40%.

Przejazdy taksówką nie należą do najdroższych: start — 1,19 euro, 1 km w mieście — 0,68 euro (od 0:00 do 5:00 — 1,19 euro), 1 km poza miastem — 1,19 euro, wezwanie taksówki telefonicznie — 3,39-5,65 euro, minimalna opłata za przejazd — 3,16 euro, napiwki nie są obowiązkowe, ale mile widziane.

Wycieczki rowerowe są jednym z najpopularniejszych form aktywnego wypoczynku na Peloponezie. Prawie w każdym hotelu istnieje możliwość wynajęcia roweru. Koszt przyjemności wynosi 15-20 euro/dzień.

Wynajem samochodów na Półwyspie Peloponez

Samochód jest najlepszym pomocnikiem dla tych, którzy chcą zobaczyć naturalne piękno i historyczne miejsca Peloponezu. Biura międzynarodowych firm Avis, Europcar, Sixt i innych oraz lokalnych firm wynajmu znajdują się na lotniskach i w większych miastach półwyspu. 

Koszt wynajmu samochodu klasy ekonomicznej — od 55 euro za dzień i od 300 euro za tydzień. Wyższe ceny międzynarodowych firm odzwierciedlają lepszy stan techniczny samochodów.

Ulice w centrum miast są dość wąskie, wiele z jednokierunkowym ruchem. Korki są bardzo rzadkie. Na drogach wiejskich jest mało samochodów, ale miejscowi lubią jeździć, mogą zmieniać pas bez powodu i być leniwi w kwestii włączania kierunkowskazów. 

Nie ma problemów z parkowaniem na Peloponezie. Koszt płatnych parkingów: 2-5 euro/godz., ale zawsze można znaleźć darmowe, jeśli się chce. 

Oprócz nowoczesnej płatnej autostrady Ateny — Kalamata i doskonałych dróg wzdłuż wybrzeża, w centralnej części półwyspu jest wiele wąskich i krętych dróg górskich.

Może się przydać: na mojej stronie jest obszerny artykuł o wynajmie samochodów w Grecji, gdzie opisałem wszystkie niuanse tej usługi w kraju. Jeśli, podobnie jak ja, lubisz być niezależny od rozkładu jazdy i tras transportu publicznego podczas podróży, polecam poświęcić kilka minut i zapoznać się z nim.

Atrakcje i zabytki Peloponezu

Najbardziej atrakcyjną stroną Peloponezu jest jego obszerne dziedzictwo historyczne, obfitość atrakcji i zabytków, które teraz omówimy bardziej szczegółowo.

Wąwóz Lusio

Spośród licznych atrakcji Peloponezu szczególną uwagę zasługuje malowniczy Wąwóz Lusio. Znajduje się wysoko w górach, w zachodniej części Arkadii i jest to prawdopodobnie jedno z najpiękniejszych miejsc na Peloponezie. 

Długość Wąwozu Lusio wynosi około 15 km, a maksymalna szerokość — około 2 km. Przez dno wąwozu płynie rwąca górska rzeka Lusio, od której właściwie wąwóz wziął swoją nazwę.

Lokalne atrakcje Jaskini Lusio, budowle stojące do dzisiaj i cieszące oko

Wąwóz Lusio zasługuje, z całą pewnością, na miano jednej z najbardziej interesujących i interesujących atrakcji Peloponezu. 

Oprócz niezwykłej piękności malowniczych krajobrazów, tutaj czeka na Ciebie mnóstwo interesujących miejsc — starożytne kościoły i klasztory, ruiny starogreckiego miasta Gortis, znanego ze świątyni Asklepiosa, a także małe tradycyjne greckie osady, przytulnie usytuowane na zboczach malowniczych, porośniętych gęstymi lasami skalistych gór, otaczających wąwóz, i wiele więcej.

Jedna z świątyń na górze w wąwozie, ale wygląda niepewnie

Szczególne zainteresowanie z pewnością budzą starożytne świątynie — «stary» i «nowy» klasztor Filozofa (X i XVII wiek odpowiednio), zbudowany bezpośrednio w skale klasztor Świętego Jana Chrzciciela (XII wiek), klasztor Emialon i kościół Świętego Andrzeja. 

Koniecznie warto odwiedzić kolorowe osiedle Dimitsana, położone w północnej części wąwozu na zboczach gór, na wysokości około 950 m n.p.m. W pobliżu Dimitsany znajduje się fascynujące Muzeum Energetyki Wodnej na wolnym powietrzu. 

Szczególną uwagę zasługują także takie malownicze osady jak Stemnitsa i Karitaina z wieloma interesującymi atrakcjami.

Dimitsana

Dimitsana — mała górska wioska na półwyspie Peloponez w nomie Arkadia. Osada położona jest 31 km na północny zachód od Tripoli i około 53 km na wschód od Pyrgos. Dimitsana zbudowana jest w formie amfiteatru na malowniczych zboczach gór na wysokości 950 m n.p.m.

Wioska Dimitsana z góry wygląda po prostu świetnie

W dawnych czasach na miejscu Dimitsany znajdowało się starogreckie miasto Teuthis, którego mieszkańcy, według legendy, brali udział w słynnej wojnie trojańskiej. Od tamtych czasów do dziś zachowały się jedynie niewielkie fragmenty budowli, w tym pozostałości murów starożytnego akropolu.

Budynki tutaj znajdują się w najbardziej niezwykłych miejscach

Dokładna data założenia współczesnej Dimitsany nie jest dokładnie znana. Pierwsze pisemne wzmianki o osadzie o nazwie «Dimitsana» zostały odnalezione w dokumentach z archiwum klasztoru Filozofa i datowane są na rok 967. 

W okresie Greckiej Rewolucji Dimitsana była jednym z głównych centrów ruchu wyzwoleńczego. Często nazywano ją «beczką prochową», ponieważ w czasach walki o niepodległość tutaj kwitło produkcja prochu.

A oto coś w rodzaju świątyni lub kościoła w samej wiosce

Natura i smak Grecji: trzy autentyczne wioski Peloponezu z lokalnymi targami i przepisami kulinarnymi

Chcesz czegoś niezwykłego i wyjątkowego? W takim razie polecam niesamowitą jednodniową wędrówkę przez 3 piękne greckie wioski na Peloponezie. Koszt to 500 euro (w przypadku rezerwacji dla jednej osoby), a podróż trwa 12 godzin. Jest to wycieczka piesza, podczas której będziesz miał okazję przejść malowniczą ośmio kilometrową trasą przez greckie wioski i odkryć trzy z najbardziej autentycznych wiosek na Peloponezie!

Starożytna Tegea

Około 10 km na południowy wschód od greckiego miasta Tripoli (Arkadia) leży niewielka współczesna wioska Alea. W starożytności na jej miejscu znajdowała się Starożytna Tegea — ważne centrum ekonomiczne, polityczne i religijne Peloponezu.

Starożytna Tegea, chociaż pokryta ruinami, to one jednak nie psują jej wyglądu, archeolodzy czasem jeszcze kopią w tych pozostałościach murów

To właśnie w Tegei znajdował się jeden z najstarszych i największych świątyń, poświęconych bogini Atenie — świątynia Ateny Alea. Według legendy, oryginalna świątynia została zbudowana przez założyciela Tegei, króla Alea. 

W 395 roku p.n.e. podczas silnego pożaru sanktuarium zostało niemal całkowicie zniszczone, ale już w 365 roku p.n.e. pod kierunkiem znanego starożytnego greckiego architekta i rzeźbiarza Skoposa zbudowano nową świątynię, która pod względem rozmiarów i okazałości znacząco przewyższała inne świątynie na Peloponezie.

Pozostałości kolumn można tu często spotkać

Świątynia bogini Alea została zbudowana w stylu doryckim i otoczona potrójnym rzędem kolumn. Ściany ozdabiały półkolumny korynckie. Większość rzeźbionego dekoru świątyni została wykonana przez samego Skoposa.

Niestety, do naszych czasów z niegdyś potężnej Tegei i wspaniałej świątyni Ateny Alea pozostały jedynie ruiny, stanowiące ważny zabytek historyczny i archeologiczny. Obok zgliszcz dawnej świątyni znajduje się niewielkie muzeum archeologiczne.

Monemwazja

Średniowieczne miasto-twierdza Monemwazja jest jednym z najbardziej kolorowych i imponujących zabytków Grecji. Miasto znajduje się na ogromnej i pozornie nie do zdobycia skale, powstałej w wyniku silnego trzęsienia ziemi w 375 roku, niedaleko południowo-wschodniego wybrzeża Peloponezu.

Krajobraz na ogromne schody, prowadzące na szczyt góry

Monemwazja została założona w latach 582-583, a jej pierwszymi mieszkańcami byli peloponescy Grecy, uchodzący przed masowym najazdem Słowian i Awarów. 

Nazwa tego starego miasta pochodzi od greckiego «moni emvasi», co w tłumaczeniu oznacza «jedno wejście», ponieważ dostęp na wyspę był możliwy tylko z jednej strony.

Ta wioska wygląda tak samo jak większość wiosek na Peloponezie

Do X wieku Monemwazja, położona na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, stała się ważnym ośrodkiem handlowym i morskim. Pomimo ciągłych ataków różnych zdobywców, przez prawie 700 lat Monemwazja pozostawała częścią Cesarstwa Bizantyjskiego. 

W 1249 roku, po niemal trzyletnim oblężeniu, miasto przeszło w ręce krzyżowców, ale już po 10 latach powróciło pod kontrolę Bizancjum, stając się później głównym portem stolicy Despotatu Mistry. 

W 1460 roku na kilka lat kontrolę nad Monemwazją objął Stolica Apostolska. W kolejnych wiekach miasto naprzemiennie znajdowało się pod panowaniem Wenecjan i Turków.

Podróż do epoki fortec i legend: Monemvasia

Monemvasia to miasto, które wydaje się ożywać z legend średniowiecza. Jego majestatyczne kamienne mury, górujące nad bezkresnym morzem, opowiadają o epokach zwycięstw i upadków, o bohaterach i zdrajcach. Tutaj, wśród wąskich brukowanych uliczek, można było usłyszeć melodie starożytnych minstreli, a rynek był nasycony aromatami przypraw i świeżo złowionych ryb. Każdy kamień, każdy łuk kryje w sobie tajemnice przeszłości.

Monemvasia to jedno z miejsc, które zdecydowanie zasługuje na uwagę. A jeśli jesteś na wakacjach w Atenach, możesz wybrać się do Monemvasia na całodniową wycieczkę stąd, a są to zazwyczaj prywatne wycieczki, więc możesz zanurzyć się głębiej w historię z prywatnym przewodnikiem, a także możesz wybrać, gdzie spędzić więcej czasu, a gdzie mniej.

Wśród dostępnych opcji wycieczek z Aten do Monemvasii mogę wyróżnić prywatną jednodniową wycieczkę z lokalnym przewodnikiem (800 euro dla grupy 2 osób). Wycieczka ta trwa 11 godzin, łącznie z podróżą. Jednak ta konkretna wycieczka jest zaprojektowana tak, aby odwiedzić tylko Monemwasię, bez innych, dodatkowych przystanków.

A jeśli na przykład wybierzesz inną, dość podobną, prywatną wycieczkę do Monemawcia, turyści zostaną również zabrani do Koryntu, gdzie, jeśli chcesz, możesz zatrzymać się i spędzić trochę czasu. Koszt nie różni się zbytnio, w tym przypadku będzie to 840 euro dla grupy od 1 do 3 osób. Czas trwania wycieczki jest taki sam jak poprzednio — 11 godzin. Miłym bonusem będzie poczęstunek świeżymi, ręcznie robionymi greckimi ciasteczkami.

Sparta

Jednym z najbardziej znanych zabytków archeologicznych Grecji jest niewątpliwie legendarny starożytny polis grecki — Sparta. Ruiny starożytnej Sparty leżą w południowej części Peloponezu (w historii starożytnej Grecji ten region jest dobrze znany jako Lakonia) w okolicach współczesnego miasta Sparta i są jednym z głównych i najbardziej popularnych zabytków.

Niestety nikt z nas nie będzie mógł teraz zobaczyć Spartę na własne oczy, tylko pozostałości przypominają nam wszystkim, że kiedyś istniała

Większość historyków uważa, że Sparta została założona po podbiciu Peloponezu przez Dorów około XI wieku p.n.e. Rozwój Sparty jako jednego z najpotężniejszych miast starożytnej Grecji rozpoczął się w czasach legendarnego spartańskiego ustawodawcy Likurga i wojen z Messenią. 

Siła militarna Sparty była dobrze znana poza granicami dzisiejszej Grecji, a w założonym w VI wieku p.n.e. Związku Peloponeskim miała hegemonię.

Niestety, do naszych czasów pozostały jedynie fragmenty niektórych konstrukcji, datowanych na VII wiek p.n.e. — II wiek n.e., w tym ruiny rzymskiego teatru i pozostałości starożytnych świątyń.

Wycieczki po historii starożytnej Sparty

Starożytna Sparta, miasto-państwo charakteryzujące się niezachwianą siłą i sprawnością militarną, zawsze przyciągało uwagę historyków i podróżników. Jestem pewien, że nawet ci, którzy nie interesują się historią, słyszeli o tym mieście i jego słynnych spartańskich wojownikach. Dlatego wizyta w Sparcie będzie ciekawym doświadczeniem dla niemal każdego.

Istnieje również wiele zorganizowanych wycieczek z Aten do Sparty. Vladislav i ja przeglądaliśmy je i zapoznaliśmy się z nimi podczas planowania naszej podróży, więc teraz chcę podzielić się opcją, która wydała nam się najbardziej interesująca:

  • Wycieczka do starożytnej Sparty i winiarskiego kraju Nemea. Koszt to 180 euro za osobę (90 euro za dziecko w wieku 12 lat i młodsze), czas trwania — 8 godzin. Cena obejmuje: usługi kierowcy i transfer z/do hotelu, wodę butelkowaną, Wi-Fi w samochodzie i klimatyzację. Podczas wycieczki będzie możliwość zjedzenia lunchu w tradycyjnej lokalnej tawernie (za opłatą).

Zobacz wszystkie nasze artykuły o Atenach i okolicach, dostępne na tej stronie

Mistra

Jedną z najciekawszych i popularnych atrakcji Peloponezu są ruiny średniowiecznej Mistry, położone na zboczach góry Tajget niedaleko miasta Sparta.

Mistra obok Sparty przenosi nas w czasy, kiedy wszystkie budowle były jeszcze nietknięte

Mistra została założona w 1249 roku na polecenie władcy Księstwa Achajskiego, Wilhelma II Villehardouina. Na stromej skalistej szczycie zbudowano twierdzę, która stała się główną rezydencją Księstwa Achajskiego na Peloponezie.

Dziś Mistra, zachowująca szereg pięknych zabytków architektonicznych, kulturowych i historycznych aż do naszych czasów, jest prawdziwym muzeum pod gołym niebem. Od 1989 roku Mistra znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Bycie tutaj było czystą przyjemnością, piękny krajobraz, starożytna architektura — wszystko, czego potrzeba do relaksu i spokoju

Jedną z najciekawszych budowli jest bez wątpienia Metropolia Mistry — jedno z najstarszych klasztorów miasta oraz jego główne centrum religijne. To tutaj w 1449 roku został koronowany ostatni cesarz bizantyjski Konstantyn Paleolog IX. W murach Metropolii znajduje się obecnie bardzo interesujące Muzeum Mistry.

Sekrety oliwy z oliwek: Mystra, Korynt i Kalamata

Oliwa z oliwek to nie tylko produkt spożywczy, ale prawdziwy rarytas, który przekształca kulinarne arcydzieła i wypełnia potrawy aromatem i niepowtarzalnym smakiem. Na południu Grecji, w malowniczych miasteczkach Mistra, Korynt i Kalamata, tradycje produkcji oliwy są głęboko zakorzenione w historii i kulturze. Dla miłośników czegoś nowego i pysznego wybrałem kilka wycieczek z degustacjami i wizytami na farmach oliwnych:

Starożytna Olimpia

Może się przydać: pełny artykuł poświęcony starożytnemu miastu Olimpia dostępny jest pod tym linkiem

W miejscu połączenia dwóch rzek — Alfeos i Kladeos, została założona Olimpia, służąca przez tysiąclecia jako sanktuarium Zeusa i miejscem odbywania się zawodów sportowych — Igrzysk Olimpijskich.

Oczywiście, podobnie jak wiele starych budowli, również Olimpia ucierpiała z biegiem czasu i teraz głównie pozostają tu ruiny

Świątynia Zeusa została zbudowana około 470 roku p.n.e. przez architekta i rzeźbiarza Fidiasza. Zachowane do naszych czasów fragmenty fundamentów i odłamki kolumn pozwalają docenić wielkość tego budynku. 

W starożytności świątynia była ozdobiona marmurem i malowidłami. Wewnątrz świątyni znajdowała się słynna posąg Zeusa autorstwa Fidiasza. Wykonany był z złota, kości słoniowej i drewna i uważany był za jedno z siedmiu cudów świata. Fidiasz pracował nad tym posągiem w specjalnym budynku — Warsztacie, który później został przekształcony w kościół chrześcijański.

W pobliżu znajdowała się świątynia Hery, jedna z najstarszych zachowanych na terenie Grecji (początek VI wieku p.n.e.), której wszystkie kapitele kolumn znacznie się od siebie różnią. Tutaj zapalano ogień dla nowożytnych Igrzysk Olimpijskich.

Może się przydać: wycieczkę po Starożytnej Olimpii można znaleźć pod tym linkiem

Starożytna Olimpia: odkryj skarbnicę historii na Peloponezie

Starożytna Olimpia to nie tylko miejsce, w którym odbyły się legendarne Igrzyska Olimpijskie, to kolebka starożytnej greckiej cywilizacji, która imponuje swoją wielkością i historycznym znaczeniem. Wśród zabytków architektonicznych Olimpia wyróżnia się:

  1. Świątynia Zeusa — jeden z siedmiu cudów starożytnego świata;
  2. Świątynia Hery — najstarsza świątynia w Olimpii;
  3. Stadion na 40 000 widzów, na którym odbywały się zawody;
  4. Palestra i sala gimnastyczna — miejsca, w których trenowali sportowcy

A możliwość spaceru starożytnymi ulicami i poczucia ducha historii pozwala zanurzyć się w spokojnej atmosferze starożytnego miasta.

Jeśli chodzi o wycieczki i ich programy, radzę wybrać jedną z dwóch najpopularniejszych opcji — wybrać się na wycieczkę do starożytnej Olimpii w ramach prywatnej grupy wycieczkowej z przewodnikiem (150 euro za osobę dorosłą, 40 euro za dziecko w wieku 12 lat i młodsze) lub zarezerwować tańszą wycieczkę z transferem do Olimpii i audioprzewodnikiem.

Plaże i zatoki Peloponezu

Plaże na Peloponezie są piaszczyste lub piaszczyste z drobnymi domieszkami żwiru. Rodzinom z dziećmi zaleca się zwrócenie uwagi na północne wybrzeże regionów Achaja i Korintii. Na południowym wybrzeżu znajdują się opuszczone malownicze plaże.

  • W Korintii turyści preferują zatrzymywanie się na miejskich plażach Loutraki lub Xylokastro lub na żwirowym wybrzeżu Sikia, które zdobyło Błękitną Flagę za czystość swoich wód. 
  • W Argolidzie godne uwagi są plaże Tolo, Plepi i Porto-Heli
  • Dla tych, którzy preferują żwir ze względu na przejrzystość wód niezamąconych piaskiem, warto zwrócić uwagę na Palea Epidavros, Ermioni lub Arvantia.
  • W Lakonii popularnością cieszy się kolejny posiadacz Błękitnej Flagi — plaża Archangelos, a Simos Beach tradycyjnie zajmuje drugie miejsce. 
  • W Elidzie dobrze jest kąpać się na piaszczystych plażach Kuruta, Chrisi Akti i Zaharo (na każdej z nich również, dumnie powiewa Błękitna Flaga). 
  • Achaja zaprasza na żwirowe plaże Sympolitia i piaszczystą w Kalogrii
  • Arkadia słynie z wybrzeży Lako, Paralia Astros i Tigani.

Zazwyczaj na plażach Peloponezu znajdują się wypożyczalnie parasoli i leżaków (parasol + dwa leżaki — 10-15 euro), działają tawerny, kawiarnie, bary, kioski z artykułami spożywczymi, sklepiki z pamiątkami i akcesoriami plażowymi. 

Fani aktywnego wypoczynku mogą pojeździć na nartach wodnych za 25-35 euro, polecieć na spadochronie za 70 euro, popłynąć na skuterze wodnym za 30-45 euro.

Jest tu ogromna ilość plaż, których wszystkich nie sposób objąć

Messinia, być może zasługuje na miano jednego z najbardziej malowniczych regionów półwyspu. Lokalne plaże są tego doskonałym dowodem. 

  • Warto zwrócić uwagę na wybrzeże Costa Navarino oraz niezapomnianą z piękną zatokę Voidokilia
  • Miejska plaża w Kalamacie, stolicy regionu, znajduje się dosłownie kilka minut spacerem od centrum miasta. 
  • W Mikri Mantinia warto się udać dla tych, którzy lubią rozwiniętą infrastrukturę: jest tu wiele restauracji tuż przy wodzie.
  • Warto zauważyć także rodzinny plażę Stoupa, położoną 38 km od Kalamaty, piaszczystą Petalidi oraz wybrzeże dawnej rybackiej wioski Finikunda

W okolicach Pilos również, znajduje się kilka luksusowych piaszczystych plaż.

Aktywny wypoczynek na Półwyspie Peloponeskim

Półwysep Peloponez jest idealnym miejscem dla entuzjastów wypoczynku na świeżym powietrzu, z malowniczymi widokami i krystalicznie czystymi wodami. Nurkowanie tutaj oferuje możliwość odkrywania podwodnego świata z kolorowymi rybami, roślinami morskimi i wrakami statków. Nawiasem mówiąc, nurkowanie na Peloponezie jest odpowiednie nawet dla początkujących, ponieważ tutejsze wody są dość spokojne, a instruktorzy są dobrze wyszkoleni. Można na przykład zarezerwować program wycieczek nurkowych dla doświadczonych i początkujących w ramach programu PADI (koszt 100 euro za osobę, czas trwania -2,5 godziny).

Dla entuzjastów kajakarstwa morskiego Peloponez oferuje nowe horyzonty, a profesjonalni przewodnicy zapewniają bezpieczeństwo i wiedzę na temat lokalnej flory i fauny. Na spływ kajakowy można wybrać się do Kardamili (za 80 euro od osoby) To świetna okazja do odkrywania przytulnych zatoczek i imponujących formacji skalnych, a także eksplorowania jaskiń morskich i zobaczenia małych wiosek rybackich w regionie. Istnieje również opcja spływu kajakowego w zatoce Navarino (80 euro za osobę) Czas trwania obu wycieczek jest taki sam — 4 godziny, musisz tylko wybrać miejsce, w którym chcesz pływać.

Jeśli wolisz wakacje na plaży, Peloponez słynie z plaż (na przykład takich jak Voidokyllia, Elafonissos, Finikunda, Kalogria, Simos i Stoupa). Najpopularniejsze z nich to Czerwona Plaża, Venetiko z czarnym piaskiem i Foneas. A dla tych, którzy planują i lubią żeglować, mogę doradzić odwiedzenie takich zatok jak Limeni, Argolid, Porto Kaggio i Finikunda. Większość zatok jest pochodzenia naturalnego, nadaje się do różnych rodzajów rekreacji, z czystą wodą i zabytkami.

Kuchnia na półwyspie Peloponez

Nie dziwi więc, że w kraju, który dał światu nektar i ambrozję, kultura jedzenia kwitnie. Trudno wyobrazić sobie obiad na Peloponezie bez wiejskiego sałatki «choriatiki».

Wiejska sałatka «choriatiki»

Obok niej z pewnością znajdziesz nadziewane bakłażany i cukinie, kilka rodzajów oliwek oraz genialny w swojej prostocie i smaku sos «tzatziki» z jogurtu, ogórków i czosnku. W menu każdej restauracji znajdziesz małe szaszłyki «souvlaki» i musakę z mielonej baraniny przełożonej warzywami. 

W górskich regionach Peloponezu doskonale przyrządza się kozinę w glinianym garnku, jagnięcinę i pstrąga z grilla. Na wybrzeżu popularne są ryby i owoce morza.

Różne rodzaje sosu «tzatziki»

Główne danie wielkanocne Peloponezu to «kokoreci» — rolada z baranich podrobów, pieczona na grillu. W restauracji można je zamówić o dowolnej porze roku.

Aby docenić prawdziwą grecką kuchnię, nie trzeba szukać restauracji z nakrochmalonymi obrusami. Lepiej wybrać tawernę, w której jedzą sami Grecy, i zamówić 5-6 dań, aby spróbować trochę wszystkiego: 

  • chrupiącą barabulkę; 
  • krewetki zapiekane w pomidorowym sosie «garides saganaki»; 
  • kraby z karczochami «kavurja me anginares»; 
  • grillowanego ośmiorniczego «htapodi skaras»; 
  • oraz lokalny delikates — kawior jeżowców morskich z oliwą i sokiem z cytryny.

W tej restauracji byłem najczęściej, dania były dobre i z pewnością chciałbym tam wrócić

To, co zdecydowanie warto spróbować, to ośmiornica, prezentacja i delikatny smak mięsa mnie zachwyciły

  • Śniadanie w kawiarni-cukierni kosztuje od 4 do 7 euro od osoby. 
  • Obiad w tawernie mięsnej — od 8 do 15 euro. 
  • Obiad w tawernie rybnej — od 15 do 25 euro. 
  • Kolacja w restauracji średniej klasy — od 25 do 45 euro. 
  • Lody na plaży — 2,5 euro. 

Najbardziej popularnym fast foodem jest «gyros» z mięsem, frytkami i warzywami za 2 euro. Następnie, możesz spróbować popularnych burgerów, pizzy i gotowanej kukurydzy.

Zobacz wszystkie nasze artykuły o Atenach i okolicach, dostępne na tej stronie

Co warto przywieźć z półwyspu Peloponez

Na straganach Peloponezu wciąż króluje bóg handlu Hermes — jego figurki z brązu, marmuru lub ceramiki są popularnym pamiątką, podobnie jak figurki innych bogów olimpijskich. Konkurencję stanowią amfory, rytualne naczynia, zabawne figurki osiołków, modele greckich kościołów. 

Warto zainteresować się odzieżą i obuwiem lokalnej produkcji — niedrogimi i wystarczająco jakościowymi. Również, biżuteria ze złota i srebra, ceramika, naturalna kosmetyka na bazie oliwy z oliwek, ręcznie robione mydła o aromatycznym zapachu są bardzo dobre.

W okolicach Kalamaty uprawiane są najlepsze na półwyspie oliwki o cienkiej fioletowej skórce, których olej jest niezwykle chwalony. 

W klasztorze Św. Konstantyna i Heleny w Kalamacie sprzedawane są wyroby z jedwabiu tkane przez mniszki na ręcznych krosnach, zachowujące się od czasów Cesarstwa Bizantyjskiego; 

W wiosce Pyrgos Diru — doskonały kozi ser «tulumisio tyri»; 

W górskiej wiosce Kaminia — ciepłe swetry z owczej wełny, wykonane przez lokalnych mieszkańców.

Hotele na Peloponezie: gdzie się zatrzymać jeśli podróżujesz na własną rękę?

Na Peloponezie znajdują się hotele każdej kategorii — od luksusowych «pięciogwiazdkowców» z ogromnymi terenami po skromne «dwójki» na 3-4 linii. Niezależnie od liczby «gwiazdek», w każdym hotelu będzie dostępne Wi-Fi, a w większości — bezpłatny parking.

  • W sezonie minimalny koszt standardowego dwuosobowego pokoju w hotelach 5* wynosi 200-320 euro, chociaż zdarzają się również, te za 1000 euro za noc. Goście takich hoteli mogą liczyć na wysokiej jakości usługi, zadbane plaże, dobre restauracje i wiele atrakcji w spa i centrum fitness. 
  • Jednakże, to samo można uzyskać w hotelach 4* za niższą opłatę — 80-230 euro. 
  • W hotelach 3* (40-120 euro), być może trzeba się zgodzić na skromne wnętrza, brak basenu i siłowni. 
  • А w hotelach 2* (40-85 euro) — dodatkowo zrezygnować z restauracji i windy.
  • Największą popularnością cieszą się apartamenty. Rozpiętość cen robi wrażenie — od 20-35 euro za skromne jednopokojowe mieszkanie dla dwóch osób do 790 euro — za luksusowo urządzoną willę o powierzchni 200 m kw. z 4 sypialniami.

Może się przydać: wszystkie hotele, wille i apartamenty na półwyspie Peloponez można zobaczyć pod tym linkiem

Podobał Ci się artykuł? Podziel się nim z przyjaciółmi:
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAMY PODCZAS NASZYCH PODRÓŻY

AUTORZY TEGO PRZEWODNIKA

Picture of Rozhkov Vlad
Rozhkov Vlad

Jestem zapalonym niezależnym podróżnikiem, travel bloggerem z ponad 10-letnim doświadczeniem

Picture of Julia Kium
Julia Kium

Podróżuję po Europie już od 8 lat. Tutaj dzielę się swoim doświadczeniem i przydatnymi poradami, jak wybrać dobrą wycieczkę fakultatywną i później nie pożałować

O AUTORACH

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie! Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

O nas i o tym, dlaczego prowadzimy ten Autorski Przewodnik po Chorwacji, napisaliśmy szczegółowo tutaj

WAKACJE, TURYSTYKA, INFORMACJA

PRZYDATNE USŁUGI W JĘZYKU POLSKIM, Z KTÓRYCH REGULARNIE KORZYSTAM PODCZAS MOICH PODRÓŻY

AUTORZY TEGO PRZEWODNIKA

Picture of Rozhkov Vlad
Rozhkov Vlad

Jestem zapalonym niezależnym podróżnikiem, travel bloggerem z ponad 10-letnim doświadczeniem

Picture of Julia Kium
Julia Kium

Podróżuję po Europie już od 8 lat. Tutaj dzielę się swoim doświadczeniem i przydatnymi poradami, jak wybrać dobrą wycieczkę fakultatywną i później nie pożałować

O AUTORACH

Dobrze widzieć Cię na mojej stronie! Mam nadzieję, że informacje, którymi się tu dzielę, przydadzą się Wam, bo uwielbiam nie tylko podróżować, ale także dzielić się własnymi doświadczeniami i odkryciami.

O nas i o tym, dlaczego prowadzimy ten Autorski Przewodnik po Chorwacji, napisaliśmy szczegółowo tutaj